Lalabay

Grooming – pielęgnacja Papillona

Włos Papillona powinien być długi, jedwabisty i bez podszerstka. Generalnie pielęgnacja Papillona nie jest bardzo skomplikowana i nie powinna stanowić dużego wyzwania nawet dla osób niedoświadczonych. Jednak dużo zależy od rodzaju i gatunku włosa danego psa, ponieważ mogą występować duże różnice w jakości szaty pomiędzy różnymi osobnikami. Poprawność włosa można łatwo sprawdzić przesuwając ręką w stronę przeciwną niż rośnie włos. Jeśli łatwo wróci na swoje miejsce to znaczy, że jest dobrej jakości. Jeśli zaś pozostanie odgięty oznacza to, że jego jakość jest i gorsza i może być obecny podszerstek.

Dla Papillona warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych kosmetyków:

  • Szampon nawilżający i odżywiający
  • Szampon wybielający
  • Odżywka nawilżająca i wygładzająca
  • Spray antystatyczny i nawilżający
  • Spray do rozczesywania kołtunów

 

Papillona powinno się kąpać co około 3 tygodnie, ale dużo zależy od jakości włosa danego psa i jego trybu życia. Warto systematycznie czesać, przynajmniej raz w tygodniu, żeby ograniczyć powstawanie kołtunów i wypadanie martwego włosa. Szczególnie istotne jest czesanie okolic za uszami i pod pachami, ponieważ tam najszybciej powstają kołtuny.

Większość kosmetyków to koncentraty, które wymagają rozcieńczenia, dlatego szampony i odżywki są dość wydajne. Producent podaje na opakowaniu w jakim stosunku należy rozcieńczyć jego produkt. Etapy kąpania Papillona można przedstawić następująco:

  1. Wykąpanie całego psa w szamponie nawilżającym. Jeśli pies jest mocno zabrudzony można również zaopatrzyć się w szampon oczyszczający i najpierw w nim wykąpać psa, a następnie użyć szamponu nawilżającego. Dokładnie spłukać szampon.
  2. Nałożenie szamponu wybielającego na szczególnie zabrudzone miejsca, np. łapy, brzuch i pozostawienie na kilka minut, a następnie dokładne spłukanie.
  3. Odżywkę warto rozcieńczyć z wodą w większym pojemniku i zalać całego psa tak przygotowaną odżywką. Pozostawić na kilka minut, a następnie dokładnie spłukać.
  4. Zawinąć psa w ręcznik i potrzymać około 10 minut żeby odsączyć wodę. Nie warto pocierać psa żeby nie skołtunić włosa.
  5. Spryskać psa sprayem nawilżającym i wstępnie rozczesać. Włos powinno się wysuszyć suszarką żeby dobrze się układał i nie był spuszony. Na ewentualne kołtuny użyć sprayu do rozczesywania.

 

Papillona się nie strzyże! Należy tylko przycinać włos wokół łap i między opuszkami oraz na tylnych nogach poniżej stawu skokowego. Obcinać pazury co około 3-4 tygodnie.

 

Przednie łapki – skrócić włos żeby nadać im schludny i wydłużony kształt, przyciąć w kształt trójkąta. Nie powinno się przycinać zbyt krótko, w zaokrąglony kształt, który przypomina kocią łapę.

Tylne nogi – skrócić również włos poniżej stawu skokowego. Tak samo jak w przypadku przednich łap nadać wydłużony kształt.

Przyciąć też włos między opuszkami od spodu łapek.

 

SZCZOTKI

Szczotka typu pudlówka nie jest odpowiednia do czesania włosa Papillona.

Szczotka z miękkimi, krótkimi metalowymi pinami

 

Szczotka z włosia

 

GRZEBIEŃ

 

 

ZĘBY

Korzystne jest nauczenie psa mycia zębów, ponieważ u niektórych psów bardzo szybko osadza się kamień nazębny, który powoduje zapalenie dziąseł i nawet może prowadzić do wypadnięcia zębów. Przynajmniej raz w roku trzeba skontrolować zęby u weterynarza i jeśli będzie taka konieczność należy je wyczyścić pod narkozą.

Polecamy zakupienie małej bardzo miękkiej szczoteczki dla dzieci oraz pasty do mycia zębów, np. StomaŻel lub żel OraZn. Dobrze czyścić psu zęby codziennie żeby ograniczyć powstawanie osadu i kamienia.

 

OCZY

U niektórych psów powstają zacieki pod oczami, które powodują rdzawe przebarwienia. Warto zaopatrzyć się w płyn do przemywania oczu i w zależności od potrzeby przemywać te okolice. Jeśli zacieki są mocno uciążliwe należy to skontrolować z weterynarzem, ponieważ może to świadczyć o zapaleniu lub infekcji oka. Z naszego doświadczenia zacieki są w dużej mierze kwestią osobniczą i zależą też od budowy czaszki i kształtu oka.